Staff Directory

2022-2023 Staff Roster (subject to change)

Administration

A link designates that a teacher has a class Web site (Some links direct you to a non-SBHC site such as a blog, and CTE and the SBHC do not control the content of those links.)


Please use Skyward Family Access to email your teacher.

ESE

  • Charlene Geisler, VE ESE

  • Penny Pruitt, ESE Behavior


Kindergarten

  • Maleah Bowers

  • Jennifer Brinling

  • Harmony Butler

  • Danielle Jackson

  • Alison Juliano

  • Rebecca Quinn


First Grade


Second Grade

  • Cari Byrd

  • Brenda Johnston

  • Anna Menzie

  • Danielle Mingrino

  • Liz Prendergast

  • Martha Ward


Third Grade

  • Ashley Acevedo

  • Katie Cleveland

  • Melissa Chovance

  • Rosanna Maysonet

  • Anslee Miller

  • Katie O'Berry

  • Krista Schult


4th Grade

  • Vicky Hackett

  • Vanessa Hall

  • Jennifer Rowe

  • Kristin Wolfhope

  • Unlisted teacher


5th Grade

  • Tim Bowers

  • Denise Hines

  • Brianna Kimberling

  • Rhonda Lindley

  • Kristen Melendy

Resource Teachers

  • Melissa Adames Duran, ESE Support Facilitation Teacher

  • Ian Belanger, District Instructional Technology

  • Cara Brooks, Gifted Resource Teacher

  • Amy Cox, K-5 Math Coach

  • Sharon Curtis, ESE Support Facilitation Teacher

  • Darlene Dick, School Social Worker

  • Daniel Fantin, District Media Specialist

  • Vacant, ESE Support Facilitation Teacher

  • Amanda Prince, LCRT

  • Stacey Pugh-Clogston, PE Teacher

  • Christopher Hayes, Music Teacher

  • Heather Thomas, Guidance

  • Tabitha Wallace, Speech Language Pathologist

  • Vacant, Speech Language Pathologist Assistant


Para-Professionals

  • Kathleen Barrett, ESE Behavior Para

  • Nick Brooks, Behavior Intervention/Dean

  • Stephen Hagen, PE

  • Judy Haggadone, ESE Enhancement

  • Jessica Hernandez, ESOL

  • Bonnie Jackson, Computer Lab

  • Martha Olivares, ESE Enhancement

  • Sharon Riley, Media Center Para

  • Kristine Sebring, MI Lab


Front Office Staff

  • Kimberly Hill, Data Clerk III

  • Tara Lee, Principal's Secretary

  • Laura Rose, Bookkeeper

  • Maria Smythers, Front Desk Clerk


Non-Instructional

  • Kristina Wilson, Supervising RN (Health Department)

  • Kayle Pella, Health Room Tech (Health Department)

  • Sheila Dawson, Cafeteria Manager

  • Vanessa Oberski, IDEA/Guidance Clerk

  • Courtney Percy, MIS Tech II

  • Julio Rodriguez, Custodian

  • Sonia Almeateros, ABM Plant Manager